Třída 7.A
ST - 1h dborná učebna ICT
Cvičení pokročilé vyhledávání - ověřování zdrojů, bezpečnost na internetu
Na internetu najdi věrohodné – ověřené zdroje informací o následujících 12-ti pojmech. Shromáždi podstatné informace, které uspořádej Do dokumentu WORD – tabulky . Dokument graficky vhodně uprav na 1x A4 tak aby ho bylo možno prezentovat na nástěnce. Barvy, grafika obrázky volte dle své představy.
Pojmy by měly být vysvětleny srozumitelně pro spolužáky, krátce a výstižně. Dokument vhodně pojmenujte (Pozor na Internetu ….)
pojem |
Co to je … |
HOAX |
Je …. |
Kybešikana |
Videoeditor - pro vás ZDARMA ....
OpenShot Video Editor
Pokud vám nevyhovuje Movie Maker a za editor nechcete platit, pak můžete zkusit otevřený nástroj OpenShot, který je dostupný také pro Windows. Nabídne podobně jako Movie Maker především základní možnosti střihu bez pokročilých funkcí. Více na: https://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-programy-pro-strih-videa-na-doma-10-video-editoru-ze-kterych-si-vyberete/openshot-video-editor/sc-3-a-184242-ch-104053/default.aspx#articleStart
Multimédia - Audacity
web - https://www.audacityteam.org/ , ke stažení = Download Audacity 2.1.2
Zásuvné moduly a knihovny
- LADSPA plug-inů 0.4.15 instalační program (.exe soubor, 1,4 MB) - obsahuje více než 90 plug-inů.
- Plug-Ins - ke stažení dodatečné efekty a filtry.
- LAME MP3 encoder - Umožňuje Audacity export souborů ve formátu MP3.
- FFmpeg import / export knihovny - Umožňuje Audacity importovat a exportovat mnoho dalších audio formátů, jako AC3, AMR (NB), M4A a WMA, a importovat audio z video souborů.
Videonávody:
ukázky např.
Příručky - CZ/SK: [například ...]
[PDF]stáhnout příručku Audacity - JNP.cz
Audacity - střih audia manual
Střih zvuku - příručka začátečníka
Audacity príručka v obrázovkovej verzii
Audacity I. - Seznámení a základní funkce https://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1879
Audacity II. - Nahrávání a homestudio https://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1880
Audacity III. - Efekty a ekvalizace https://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1884
úkol č.1: (namluvte říkanku a místo honza vložte své jméno a příjmení, experti podladí text hudbou, případně efekty)
Jedna dvě,
Honza jde,
nese pytel mouky,
mamka se raduje,
že bude péct vdolky.
Mamka vdolky nepekla,
Honza skočil do pekla,
mamka vdolky pekla,
Honza skočil z pekla.
úkol č.2
Počitadlo (F. Hrubín)
Jedna, dvě
Honza jde,
jedna, dvě, tři
pes ho větří
jedna, dvě, tři, čtyři,
kampak si to míří,
jedna, dvě, tři, čtyři, pět,
běží k mámě na oběd.
Jedna dva tři čtyři pět
Jedna dva tři čtyři pět
cos to Janku cos to sněd
brambory pečený
byly málo maštěný
šest sedm osm devět
zbytek brambor sněd medvěd
a liška s zajícem
dojedli se krajícem.
Google uvolnil zdarma sadu pluginů Nik Collection Více na: https://digiarena.e15.cz/google-uvolnil-zdarma-sadu-pluginu-nik-collection#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylink
Zásuvné moduly Nik Collection jsou velmi populární především mezi profesionálními a pokročilými fotografy. Sedmička pluginů je nově zdarma ke stažení, takže případní zájemci ušetří nemalou částku.
Všem uživatelům, kteří zakoupili některý z filtrů anebo celý balík v letošním roce, bude vrácena zaplacená částka a taktéž budou moci používat software zdarma, původní cena celého balíku pluginů byla cca 150 USD. Pluginy v Nik Collection původně vyvíjela společnost Nik Software, kterou Google v roce 2012 koupil. Nik Software stojí nejen za zmíněnými filtry, ale také za aplikací Snapseed, kterou Google rovněž nabízí. Mimo to také Nik Software vyvíjel program přímo pro Nikon – konkrétně pak Nikon Capture NX2. Více na: https://digiarena.e15.cz/google-uvolnil-zdarma-sadu-pluginu-nik-collection#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylink
Více na: https://digiarena.e15.cz/google-uvolnil-zdarma-sadu-pluginu-nik-collection#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylinkstahujte .... https://www.google.com/nikcollection/
Grafické editory ON-LINE, co vše lze dělat s grafikou n internetu
Pixlr
Pixlr je free on-line grafický editor v češtině. Je vytvořený ve Flashi, nestahuje se ani neinstaluje. Pracovní prostředí je podobné Photoshopu. K jeho používání je potřeba pouze připojení k Internetu. Pixlr podporuje formáty jpg, bmp, gif a png. Program obsahuje základní nástroje, filtry, pracuje s vrstvami. Je rychlý, bezchybný, srovnatelný s řadou grafických programů. https://pixlr.com/editor/
Adobe Photoshop Express
Po přihlášení (nutná registrace) a otevření aplikace je potřeba nahrát fotografie, tzv. Upload Photos, k dispozici až 2 GB. Je možné fotografie nahrát do stávajícího alba („Upload To Existing Album"), nebo vytvořit nové album („Upload To New Album"). https://www.photoshop.com/express/landing.html
Sumo Paint
Sumo Paint je finský bitmapový editor, podporu práce s vrstvami, efekty, úpravy barev a světla a obsahuje poměrně širokou nabídku nástrojů ve vertikální liště. Po bezplatné registraci k dispozici webové úložiště, které je součástí editoru. Bez registrace lze ukládat obrázky pouze ve formátu *.png
https://www.sumo.fi/products/sumopaint/index.php?id =0
LUNAPIC
https://www.lunapic.com/editor/
Dalším ze jmenovaných je tak zvané MURO. Ti, kteří znáte Deviantart, jste si jistě možná mohli všimnout toho, že samotná galerie nabízí ke zpracování obrázků vlastní online editor. Je trošku "jiný", než ostatní editory, se kterými jsem se kdy setkala, ne těžší, jen trochu jinak upravený, ale zase na druhou stranu je očividné, že je primárně určený k úpravě samotných kreseb, fotografií a obrázků. Samotný layout například byste v něm zřejmě nestvořili. Jazyk: angličtina.
Velmi příjemným editorem je THUMBA. Má pár svých much, jako například za největší zápor považuji absenci sloupečků s efekty po stranách. Ne, že by všechny ty efekty a možnosti neobsahoval, ale veškerý obsah a možnosti, které nabízí, najdete v horní liště rozklikáváním na jednotlivé sekce, což značně zpomaluje práci. Plus má za rozlišení přes celý monitor. Mnohé efekty chybí, ale editor je podle všeho určen hlavně pro úpravu fotografií a obrázků. Nic náročnějšího by možná ani nezvládl. Jazyk: anglický.
Dalším anglickým editorem je FAT PAINT. Je to zřejmě jediný editor, který je nastavený do pop up, což znamená, že samotný vyskakuje do zvláštního okna. Přiznávám se bez mučení, že i pro mě byl trochu problém začít se v onom programu orientovat. Ne, že by byl tak jiný, než ostatní, ale v zásadě je to vektorový(i rastový) editor. Trochu komplikovanější a náročnější. Lépe využitelný pro vektorové prvky, než samotnou úpravu fotografií
PICTURE 2 LIFE je webové rozhraní nabízející několik možností úprav. Přes vytváření koláží, úpravu fotografií, až po tvorbu gif animací. Přiznám se, že na tomto webu jsem se příliš nezdržela, ani hlouběji nezkoumala jeho funkce. Bude tedy na vás si to osobně vyzkoušet. Jazyk: anglický.
PIC MAGICK je opět jedním z editorů, který je primárně určen pro úpravu fotografií. Má velmi omezené funkce a nenabízí v podstatě skoro nic diametrálně odlišnějšího, než jiné programy a stejně tak, ale za zmínku stojí. Jazyk opět angličtina.
Photoshop
Možná to nevíte, ale i Photoshop má svoji online free verzi, která poslouží stejně dobře, jako plnohodnotný komerční program. Tak jako v případě předchozího Aviary je vyžadována registrace, ovšem získáte tím tak vždy a všude aktuální verzi profesionálního grafického editoru přístupnou odkudkoli a spustitelnou i na tom nejpomalejším kusu železa. Online Photoshop mi už několikrát vytrhnul trn z paty, když jsem potřeboval lehce upravit některé obrázky a neměl po ruce Gimp.Aviary Phoenix Photo Editor
Jeden z nejšikovnějších a nejoblíbenějších online grafických nástrojů bude Aviary Phoenix Photo Editor, který si mimo fotografií a obrázků poradí také s barevnými paletami, vektorovou grafikou i zvukovými soubory. Není to obyčejná aplikace, která umí u vašich fotografií upravit kontrast a jas a odstranit červené oči od blesku, umí toho mnohem víc a poskytuje příjemné a přehledné uživatelské prostředí podporující mj. vrstvy, řadu nástrojů a efektů.
LogoEase
Šikovný prográmek, se kterým si rychle a jednoduše vygenerujete pěkné logo nebo grafické hlavičky je LogoEase, kde je tvorba loga stejně snadná jako vyfukování bublin, jak uvádějí sami autoři na stránkách. Aplikace vám nabídne několik desítek předpřipravených grafických vzorů seřazených do mnoha kategorií, nebo můžete pro inspiraci nahlédnout na již hotové loga. Nevýhodou pro někoho může být nutnost registrace a problém této aplikaci také dělají české znaky.
piZap
Snadno vytvářet veselé obrázky je s aplikací piZap velmi jednoduché a zábavné. Nepotřebujete umět zacházet se složitými grafickými editory a přesto jednoduše zvládnete vytvořit umělecké dílo za pár okamžiků. Zvolte si barvu a velikost pozadí, jednoduše ořezejte svoji fotku a přidejte ji třeba čertovské rohy. Nic na tom není, zvládne to každý.
Pixisnap
Dnes mají všichni digitální fotoaparáty a možná že už jste dávno zapoměli na starý Polaroid. Co si takhle vytvořit originální mozaiku právě z polaroidových fotografií? Pixisnap vám to umožní v několika jednoduchých krocích.
MagMyPic
S MagMyPic se můžete přestat trápit tím, že o vás ještě nikdy nepsali v nějakém prestižním časopise. Velmi snadno a rychle si tu totiž vytvoříte obálku časopisu přesně podle vašich představ.
LoonaPix
Další z mnoha online prográmků pro fotomontáže, který vám umožní přidávat své fotografie do nejrůznějších rámečků a koláží, nebo aplikovat některé efekty.
Našince rozhodně potěší automatická detekce jazyka a kompletní počeštění.
BeFunky.com
Co říci o online aplikaci, která umí vesměs to samé, jako řada ostatních, které tu už byly prezentovány? Snad jen to, že hlavní a nejsilnější zbraní celého BeFunky jsou efekty. Vážně jde zatím o nejpovedenější efektový nástroj na vaše fotografie z celého seriálu o online grafických aplikacích.
BigHugeLabs
Chcete si z vašich fotografií vytvořit puzzle? Potřebujete originální obal na CD? Kalendář s vašimi fotografiemi? Pohlednice? Mozaiky? Populární Motivator? A spousty toho, co tu už bylo u jiných aplikací ve více či méně povedené variaci?
FotoFlexer
FotoFlexer také umí přistupovat k fotografiím uloženým na Picasa, MySpace, Facebook, Photobucket, Flickr a dalších galeriích. Odpadává tedy nutnost takový obrázek stahovat a znova uploadovat na FotoFlexer. Vedle základních nástrojů tu je také široké spektrum efektů, dekorací, animací, změkčovačů, rozmazávačů a jiných mrvítek, se kterými se dá dlouze vyhrát. Nechybí podpora vrstev, která tento online nástroj povyšuje na plnohodnotnou grafickou aplikaci. Zamrzí absence českých fontů, občasné pomalejší reakce a export jen do JPG a PNG, nic jiného se mu ale vytknout nedá.
Phixr Online Photo editor je Web 2.0 aplikace a ze všech dnes prezentovaných editorů má nejlíbivější a nejsvižnější uživatelské prostředí. Vyniká také v nabídce efektů, kterých je tu přehršel a které si můžete dopodrobna nastavovat a zároveň prohlížet okamžité náhledy. Vedle základních funkcí ze pak naleznete další nejrůznější udělátka pro modifikaci obrázků či doplnění textu a vytvoření rychlého memu. Výsledný obrázek můžete uložit ve formátu JPEG, PDF, PNG nebo GIF, případně ho přímo exportovat na Flickr, Fotopic, Livejournal, Photobucket, Fotolog.com, Buzznet a další. Pokud se nepřihlásíte, budete se potýkat s omezenou maximální velikostí obrázku 1280×1024 nebo 1.3 MB. https://www.phixr.com/
PicMonkey
Výborně vybavený a přitom uživatelsky velmi jednoduchý editor, takový je PicMonkey. Umí mnoho věcí popsaných i u editorů výše, umí je ale velmi rychle a snadno díky intuitivní navigaci a nástrojové liště. Ideální nástroj pro všechny uživatele, kterým ostatní online grafické programy připadají složité a přeplácané.
Online Image Editor.com
Jedná se o podobný grafický editor, jakých jsme si v předchozích dílech představili spousty. I zde vytvoříte jednoduché gify s různými přechody, přesto bych tuto aplikaci doporučil spíše pro úpravu jen jednoduchých nebo již hotových animovaných gifů, protože zde je jednoduchá možnost takových úprav, jako je změna trvání jednotlivých rámců nebo pořadí. Bohužel počet rámců na jeden nově vytvořený GIF je omezen. I přes některé zjevné nedostatky se Online Image Editor vyznačuje jednoduchým ovládáním a přehlednou nabídkou nástrojů.
Improve Your Image
https://www.improveyourimages.com/
MakeAGif animace
https://www.makeagif.com/
Perfect Photo CZ
https://perfectphoto.formisoft.com/
PicMagick
https://www.picmagick.com/
PicResize změna velikosti
https://picre
https://petr.vaclavek.com/?c=Grafika - návody pro Adobe Illustrator
Konverování souborů - mocný nástroj, který si poradí s neuvěřitelným množstvím různých typů souborů, se nachází na adrese media-convert.com.
Z vašeho disku, nebo odkudkoli z internetu můžete nahrát nejrůznější video i audio soubory, vyzváněci melodie pro různé mobilní telefony, bitmapovou i vektorovou grafiku nebo dokumenty, nejrůznější textové i datové soubory a prezentace… Převádět můžete i mnoho zkomprimovaných archivů, případně i databáze z Microsoft Access.
Gimp 2.8
Bitmapový grafický editor Gimp je jedna z mála bezplatně použitelných alternativ Photoshopu, se kterou pracují i profesionální grafici. Gimp jim k tomu poskytuje rozsáhlou sadu bohatě nastavitelných nástrojů, práci ve vrstvách nebo podporu doplňkových modulů. GIMP PORTABLE
Zoner Callisto FREE
Zajímavou možností, jak si zdarma pořídit kvalitní editor vektorové grafiky, je program Zoner Callisto, který výrobce nedávno uvolnil k bezplatnému použití. Původem česká aplikace nabídne všechny potřebné nástroje pro práci s křivkami a dalšími objekty. Zoner Callisto stahujte zde ...
Paint.NET
Další alternativou bezplatně použitelného bitmapového grafického editoru je populární aplikace Paint.NET. Na rozdíl od Gimpu má program Paint.NET přehlednější uživatelské rozhraní, aniž by přitom rezignoval na pokročilé funkce na úpravy obrázků a fotografií. Součástí je práce s vrstvami, zajímavé grafické efekty nebo možnost vracet se v historii provedených úprav. stahujte ze Slunečnice zde ...
Inscape - vektorová grafika (CZ a FREE)
Inkscape je open source vektorový grafický editor používající .SVG jako svůj nativní formát. Jeho cílem je stát se mocným a praktickým grafickým nástrojem, který bude plně odpovídat standardům XML, SVG a CSS. https://inkscape.org/cs/
PhotoFiltre 6.4.0 (Leden 2010, s OS WIN )darma grafický program download PhotoFiltre https://photofiltre.free.fr/utils/pf-setup-en.exe
čeština do PhotoFiltre https://photofiltre.free.fr/utils/TranslationCZ.zip
Fonty pro Windows
Jak rozbalit ZIP soubor s fonty
https://www.ceskefonty.cz/navody-clanky/jak-rozbali t-zip-soubor-s-fonty
Program na prohlížení fontů - The Font Thing
https://scrapbook.cz/fonty/fontyA.php
Fonty
https://pisma.webz.cz
https://www.scrapbook.cz/fonty/
Plug-in
https://www.mehdiplugins.com/ - sada plug-inů MEHDI s vyobrazením, free plugins pro Photoshop, Photofiltre Studio, Corel PHOTO-PAINT, Paint Shop Pro, Macromedia Foreworks
https://www.grafnet.com.pl/lista.php - abecední seznam plug-inů
https://www.grafnet.com.pl/ - možnost výběru kategorie a license. Zobrazují se náhledy obrázků. Kliknutím na náhled se obrázek zvětší a kliknutím na READ MORE se otevře stránka s možností stažení plug-inu. Takto je možné si stáhnout pouze ty plug-iny, které se Vám líbí.
Grafické funkce
Veškeré níže uvedené online grafické editory si porovnáme z hlediska funkcí i ovládání uživatelského prostředí, jimiž editory disponují. Naprostou samozřejmostí u grafických editorů by v dnešní době měly být minimálně následující funkce:
- Tužka (Pencil)
- Štětec (Paintbrush)
- Obdélník (Rectangular)
- Elipsa (Eliptical)
- Guma (Eraser)
- Výplň (Bucket Fill)
- Kapátko (Color Picker)
- Písmo (Type tool)
- Lupa (Zoom)
- Oříznutí (Crop tool/Canvas size)
- Změna velikosti (Image size)
Abychom tedy mohli porovnat editory na základě jejich schopností pro pokročilejší grafické úpravy než jen pomocí výše uvedených základních funkcí, zvolíme si několik nástrojů, které jsou pro pokročilé úpravy obrazu rovněž často nezbytné, avšak zdaleka v každém grafickém editoru je již nenajdeme. Jsou to následující nástroje:
- Jas / Kontrast (Brightness/Contrast)
- Odstín a Saturace (Hue/Saturation)
- Práce s obrazovými vrstvami (Layers)
- Rotace/Překlopení (Rotation/Flip)
- Kouzelná hůlka (Magic wand tool)
- Klonovací razítko (Clone stamp tool)
- Úrovně (Levels)
- Křivky (Curves)
- Filtry (Filters)
Kromě těchto nástrojů ještě porovnáme grafické editory dle podporovaných grafických formátů, které jsou schopny editory načítat a do kterých umožňují obraz ukládat.
FOTO deformátor - animace - efekty https://fotoflexer.com/
GRAfika - prezentace
Výklad základních pojmů - 01_počítačová grafika pojmy.pdf (1313597)
Grafika - Základní pojmy ....
ONLINE Editor - PIXLR https://pixlr.com/editor/
LUNAPIC - grafický ON-line editor https://www166.lunapic.com/editor/
Tento zdarma dostupný a placeným programům konkurující software můžete v klidu používat odkudkoliv kam wede internet...
Program je v češtině a práci záhy pochopíte. Přesto věřím, že opravdoví zájemci o rozsáhlejší práci uvítají FOTO - SCREEN NÁVOD
101 OBRAZOVEK S POPISEM CO A JAK DĚLAT!!! JDE O SOUBOR NA ULOŽTO.CZ 51 MB soubor s návodem...
STAHUJTE ZDE!
Rozdělení počítačové grafiky
- rastrová
- vektorová
Rastrová grafika
Obrázek se skládá z jednotlivých bodů a každý bod je uložen zvlášť pomocí svého kódu byrvy a umístění. Tak to je v počítači uložena většina obrázků (fotografie, ...).
Obrázky se nedají zvětšovat bez ztráty kvality, dochází k pixelizaci (čtverečkování).
Soubory s rastrovými obrázky mají velkou velikost a proto se obvykle ukládají v komprimované podobě. Velikost souboru závisí na velikosti obrázku, barevné hloubce, účinnosti kompresního algoritmu a u ztrátové komprese na zvolené kvalitě uložení obrázku.
Formáty: bmp, gif, jpg, tif, raw, pgn
Zdroje obrázků: digitální fotoaparát, skenování, vytvoření obrázku v rastrovém grafickém editoru (Gimp, Malování, ...)
Vektorová grafika
Obrázky vektorové grafiky se vytvářejí ve vektorových grafických editorech (např Corel Draw, modul Gfig v Gimpu, ...). Obrázky jsou uloženy ve formě rovnic a předpisů, které popisují jednotlivé objekty, ze kterých se obrázek skládá (čáry, geometrické tvary, plochy, barevné výplně). Dají se plynule zvětšovat, bez ztráty kvality. Ve vektorovém formátu nelze uložit fotografii. Vektorové obrázky se používají na vytváření grafických prvků, spolu s rastrovými obrázky pak na vytváření koláží, plakátů, ... Písmo (font) je navrhováno a použiváno ve vektorovém formátu. Každý vektorový editor si ukládá obrázek ve svém vlastním formátu.
Programy pro práci s grafikou
- prohlížeče obrázků (IrfanView) (zobrazovat obrázky různých grafických formátů, změna velikosti, formátu, orientace obrázku, výřez obrázku, změna barvné hloubky, převod do stupňů šedi, změna jasu a kontrastu)
- editory
- rastrovvé
- vektorové
Pojmy
- pixel – jeden bod obrázku, jeden bod na monitoru
- barevná hloubka – počet bitů určených pro záznam barvy
Počet možných barev = 2barevná hloubka - monochromatický obraz (černobílý) – barevná hloubka je 1. Každý pixel je popsán jedním bitem
- indexovaný mód – používá barevnou paletu. Hodnota pixelu nereprezentuje barvu, ale je ukazatelem do tabulky barev
- high color – každý pixel je reprezenován třemi barvami v modelu RGB. Každá barva se kóduje 16 bity (5-6-5 bit / R-G-B). Celkový počet barev je 216, což je asi 65 tisíc barev.
- true color – každý pixel je reprezenován třemi barvami v modelu RGB. Každá barva je kódována jedním bytem. Celkový počet barev je 224, což je vice než 16 mil. barev.
- Názvem true color je někdy označována i 32bitová grafika. 3 byty jsou na barevné kanály RGB, poslední byte je pro alfa kanál (průhlednost).
- DPI – dots per inch – jednotka rozlišení, kvality zobrazení (monitor, tiskárna). Udává, kolik se zobrazí bodů na jeden palec
- inch – palec = 2,54 cm
- gamut – barvný prostor, který umí zobrazit dané zobrazovací zažízení (monitor, tiskárna)
Barevná paleta
- Barevná paleta je převodní tabulka, která určuje konkrétní barvu pixelu indexem. Index je reprezentován jedním bytem, proto má tabulka 256 řádků.Barevná paleta je buď pevně určena, nebo se vytváří adaptivně, podle barev, které obrázek obsahuje.
-
Míchání barev
Aditivní míchání barev
Aditivní míchání barev je takový způsob míchání barev, kdy se jednotlivé složky barev sčítají. Můžeme si ho představit jako míchání svetel reflektorů, které svítí na jedno místo. Obvykle se aditivní míchání barev demonstruje pomocí barvy červené, zelené a modré.
Tam, kde se překrývají dvě ze základních barev, vzniká barva doplňková ke třetí barvě. Tam kde se překrývají všechny tři základní barvy, vzniká barva bílá. Dále platí, že aditivním smícháním barvy a barvy k ní doplňkové, dostaneme barvu bílou.
Subtraktivní míchání barev
Při subtraktivním míchání barev se barevné složky odčítají. Představujeme si ho jako překrývání barevných fólií. Pro subtraktivní míchání barev se používají barvy doplňkové k základním barvám aditivního míchání, tj. barvy azurová, purpurová a žlutá.
Tam, kde se překrývají dvě ze základních barev subtraktivního míchání, vzniká barva doplňková ke třetí barvě. Tam kde se překrývají všechny tři základní barvy, není barva žádná, což vnímáme jako černou. Dále platí, že subtraktivním smícháním barvy a barvy k ní doplňkové, dostaneme barvu černou.
Výuka WORD 2010 - formátování textu
https://www.jaknaoffice.cz/5-word/6-word-2010/40-formatovani-textu/